Trudna sztuka wypisywania zaproszeń

Wybieramy piękne składane zaproszenia ślubne, bierzemy do ręki listę gości i co dalej? Większość zaproszeń zapewnia gotowy wzór, dzięki któremu nie zapomnimy podać najważniejszych informacji. Jeśli zaś nie ma gotowego wzorca to pamiętajmy, by napisać kto zaprasza, kogo, na co, kiedy i gdzie. Proste, prawda? No cóż, tylko z pozoru!

Zasady zapraszania gości na ślub

Wypełniając zaproszenia nie trudno o faux pas, jak się przed nimi uchronić? Może się wydawać, że zapraszanie gości to żadna sztuka. W końcu wystarczy jedynie wybrać piękne zaproszenia spośród setek wzorów i kolorów, wypisać je do poszczególnych gości, wysłać i gotowe. Nic bardziej mylnego! Podczas formułowania zaproszeń można popełnić niejedną gafę! Zobaczcie o czym trzeba pamiętać.

Poprawna polszczyzna

Po pierwsze musimy wiedzieć, że eleganckie zaproszenie powinno być wypisane w trzeciej osobie liczby mnogiej, a więc nie „my zapraszamy/zawiadamiamy”, lecz „oni zapraszają/zawiadamiają”. I nie można zapomnieć o rodzicach, nawet jeśli samodzielnie organizujemy nasz ślub. Tym samym poprawna forma powinna brzmieć na przykład „Anna i Adam wraz z Rodzicami zapraszają…”. Brzmi ładnie, prawda?

Przechodzimy do kolejnego punktu wypisywania zaproszeń, a więc kogo zapraszamy. I tu zaczynają się schody, bo pojawiają się wątpliwości co do odmiany nazwisk. Warto sprawdzić wszystkie trudniejsze nazwiska, a jeśli nie uda nam się upewnić to pozostawmy je w nieodmienionej formie. Przy okazji upewnijmy się co do imion zapraszanych gości. Może się okazać, że ciocia Ala to nie Alicja, lecz Alina, a wujek Marek to tak naprawdę Marian! Należy też stosować zwroty grzecznościowe. Pamiętajmy również, że parom wręczamy jedno zaproszenie, rodzinom także, ale już młodzieży pełnoletniej wypada wręczyć osobne zaproszenie. Jeśli ktoś jest w stałym związku uwzględniamy z imienia i nazwiska jego partnera lub partnerkę, jeśli jednak nie jesteśmy pewni statusu gościa to wypisujemy go „z osobą towarzyszącą”.

Zakładamy, że z pozostałymi punktami zaproszenia nie będziecie mieli problemów, natomiast to na co należy zwrócić szczególną uwagę, to poprawność językowa. Błędy ortograficzne, gramatyczne, a nawet interpunkcyjne są w zaproszeniach niewybaczalne!

Styl zaproszeń

Zaproszenie na ślub i wesele jest wizytówką uroczystości i daje gościom pewne wskazówki. Dlatego jego wzór i kolorystyka powinny współgrać z motywem przewodnim uroczystości i późniejszego przyjęcia. Jeśli organizujecie ślub i wesele w stylu glamour, takie też powinno być zaproszenie, z kolei rustykalna ceremonia w plenerze to zupełnie inny wzór i styl karnetu! Wyjątkowe znaczenie ma to dla zapraszanych kobiet. W końcu żadna z pań nie chciałaby się pojawić w eleganckim pałacu w letniej, zwiewnej sukience i odwrotnie – w wieczorowej sukni na plaży!

Ręcznie czy komputerowo?

Wiele par zastanawia się czy wypisywać zaproszenia samodzielnie czy posłużyć się wydrukiem. Każda z metod ma plusy i minusy. Gotowe, wydrukowane zaproszenia są o wiele bardziej czytelne i eleganckie, tym bardziej, jeśli nie władamy umiejętnością perfekcyjnej kaligrafii. Z drugiej strony jeśli organizujemy ślub w stylu boho czy rustykalnym to zaproszenia wypisane ręcznie będą jak najbardziej na miejscu.

Piękne zaproszenia składane na ślub, to nie tylko ich forma ale też zawartość. Postarajmy się aby było elegancko i z klasą. Pamiętajmy też, że zaproszenie to zaproszenie, a nie informacja na temat stroju, prezentu, przebiegu uroczystości czy noclegów. Jeśli chcemy lub musimy poinformować gości o ważnych kwestiach to informacje te lepiej zapisać na osobnej wkładce.


Posty powiązane