Personalizacja zaproszeń slubnych

Temat warty uwagi w szczególności dla Par, które już znalazły swoje wymarzone zaproszenia na ślub i przygotowują niezbędne do zamówienia wytyczne w tym listę gości.

Jak wypisać personalizację zaproszeń? Czy poświęcić czas i wpisać nazwiska odręcznie? Jak zapisać skrót „Sz.P.”? Czy pomiędzy kropką, a literą „P” powinna być spacja? Jeśli kuzyn ma dziewczynę, czy powinniśmy w pierwszej kolejności wymienić jej nazwisko w zaproszeniu ślubnym? Wszystkie odpowiedzi na Wasze pytania w dzisiejszym wpisie.

W pierwszej kolejności skupmy się na temacie nadruku lub wpisywaniu nazwisk odręcznie. Kwestia ta tak na prawdę zależy od Was. Wypisanie korespondencji odręcznie było bardzo ważne przed laty, kiedy to list czy dokument wyrażał szacunek dla odbiorcy. W dzisiejszych czasach każda korespondencja czy zaproszenie ślubne może zostać w całości wydrukowane. Oczywiście niektórzy z Was mając na uwadze osoby starsze decydują się na własnoręczne wypisanie zaproszeń – obydwie formy są jak najbardziej dozwolone i poprawne.

A co z tym nieszczęsnym „Sz.P.” i jak to zapisać? Skrót „Sz.P” po rozwinięciu to: Szanowni Państwo, Szanowna Pani, Szanowny Pan. Skrót zapisujemy BEZ przerwy pomiędzy kropką, a literą „P”. Jest on sporym ułatwieniem personalizacji i jej nadruku. Zwrot Szanowni Państwo zajmuje sporo miejsca i wymaga tym samym dwóch linii personalizacji co może naruszać formę graficzną zaproszenia. Skrót „Sz.P.” jest w tym przypadku niezwykle przydatny i bardzo praktyczny. Oczywiście jeśli jest dobrze zapisany 😉

Zapraszamy na ślub najbliższego kuzyna z osobą towarzyszącą. Co w tym przypadku z personalizacją w zaproszeniu? W końcu to kuzyn jest nam bliższy – czy możemy zatem zapisać jego nazwisko jako pierwsze?
Bardzo często pytacie o tę kwestię. Spieszymy z odpowiedzią: Jeśli znamy imię i nazwisko osoby towarzyszącej naszego kuzyna, brata, przyjaciela ZAWSZE zapisujemy kobietę jako pierwszą. Nieważne czy znamy osobiście tę osobę czy nie. Podczas gdy nie znamy nazwiska partnerki naszego gościa, zapisujemy personalizację jako „osobę towarzyszącą” np.: „Kamila Kowalskiego z osobą towarzyszącą”. Jednak z szacunku dla naszych gości warto postarać się o informację odnośnie pełnego imienia i nazwiska osoby towarzyszącej.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i przygotowanie listy gości stanie się teraz łatwiejsze. 🙂


Posty powiązane